Шумадија кафе
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Насељавање слива реке Лепенице

Go down

Насељавање слива реке Лепенице Empty Насељавање слива реке Лепенице

Порука  Lekinobarac Thu Mar 24, 2011 8:13 pm

Подаци о досељеним породицама на територији слива реке Лепенице постоји у књизи:
СРПСКА КРАЉЕВСКА АКАДЕМИЈА
СРПСКИ ЕТНОГРАФСКИ ЗБОРНИК
књига пентаеста
НАСЕЉА СРПСКИХ ЗЕМАЉА
књига VII
уредио Др. Ј.Цвијић
У БЕОГРАДУ
ШТАМПАНО У ДРЖАВНОЈ ШТАМПАРИЈИ КРАЉЕВИНЕ СРБИЈЕ 1911.године
Петнаеста књига носи наслов
ЛЕПЕНИЦА
АНТРОПОГЕОГРАФСКА ИСПИТИВАЊА
од Т.Радивијевића
Стара (оригинална) књига, скоро дотрајала пронађена је код Милановић Бошка из Ресника.
Прекопирао и укоричио за пример потомству Милосављевић Милутин – Лута из Крагујевца, Танкосићева бр.28, јуна 1998.године.

Чика Лута се је из хобија правио породична стабла. Нажалост умро је пре шест-седам година и све књиге и белешке које је имао оставио је Манастиру Прњавор на поклон.

Ја сам по тим књигама пронашао порекло досељавања породица:
Вучковић (моја супруга) из Новог Села, некада Нови Аџубеговац (Велика Плана) - фамилија Ценић из села Мозгово код Алексинца.
Топлица (моја мајка) из села Ракинац (Велика Плана) - фамилија Ракић из Куршумлије.
Здравковић (мој отац) из Лапова - фамилија Здравковић је досељена са Косова (не пише место)

Наиме река Лепеница се уливала у Велику Мораву тек иза Новог Села. У Лепеницу се уливала река Рача.
Веома чудно да се у тој књизи не помиње Крагујевац, а помињу се сва села и засеоци у околини (Аџине Ливаде)
Ако се посматра географски слив реке Лепенице је доња половина Шумадије.

По тој књизи постоје само десетак фамилија које се сматрају староседеоцима слива реке Лепенице и сви су из Лапова (фамилија Којић, ....). Ово говори да је доња Шумадија насељена после 1650 године.

На моју жалост нисам фотокопитрао те књиге и ако ме је чика Лута саветовао да то урадим.

У својој личној библиотеци имам старе књиге:
Грађански законик за Краљевину Србију из 1844.године - пето издање Београд 1891. година
Финансије и установе обновљене Србије до 1842. године - дрго издање Београд 1901. година
Црква Св. Ђорђа на Опленцу - Београд 1935. година
Пољопривредни календар из 1944
Пољопривредни календар из 1945
Њемачка читанка за осми разред средњих училишта - Загреб 1907. године (печат - Краљевина Хрватске, Славоније и Далмације)
Преписка са пореским властима - Београд 1921. година

Позрав свим Шумадинцима

Ova knjiga je ponovo izdana i može da se kupi na sajtu:

http://www.slglasnik.com/biblioteka-svedoci-epohe/edicija-koreni/lepenica

приредио Борисав Челиковић

Lekinobarac
Грађанин
Грађанин

Broj postova : 1
Registration date : 24.03.2011

Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму